Tarım Bilgi Paylaşım Forumu

Tarım Bilgi Paylaşım Forumu (http://www.ziraatciyiz.biz/index.php)
-   Genel Konular (http://www.ziraatciyiz.biz/forumdisplay.php?f=42)
-   -   2019 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=13458)

Behiye Öz 25.07.2019 18:38

Iyi günler ben bu yil bayilik sinavina ilk defa girecegim daha onceden girmis arkadaslar nasil bi calisma stratejisi onerirsiniz???

Mr.Muhendis 26.07.2019 15:10

Alıntı:

Behiye Öz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31097)
Iyi günler ben bu yil bayilik sinavina ilk defa girecegim daha onceden girmis arkadaslar nasil bi calisma stratejisi onerirsiniz???

Merhaba,

Sitede daha önce açılmış konulara bakabilirsiniz.

Özgürtunç 30.07.2019 14:51

Sınav başvuru tarihi hakkında kesin bilgi varmı

Mr.Muhendis 30.07.2019 15:13

Alıntı:

Özgürtunç´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31101)
Sınav başvuru tarihi hakkında kesin bilgi varmı

Hayır.

Naak55 15.08.2019 11:50

Her sene olan sınav iki senedir neden olmuyor acaba ? Bi bilginiz veya düşünceniz var mi ?

Mr.Muhendis 15.08.2019 18:08

Alıntı:

Naak55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31134)
Her sene olan sınav iki senedir neden olmuyor acaba ? Bi bilginiz veya düşünceniz var mi ?

Belge ihtiyacının çok fazla olduğu bir dönemde sınav yapılmamasının geçerli bir izahı olacağını düşünmüyorum. Sınav yapılmasının zararı var da biz mi bilmiyoruz acaba. :a014:

EFKAN39 20.08.2019 00:05

yapsınlar artık bu sınavı , ne olacak bu boyle , biz giricez diye sınav olmuyorr.

ugurtopcu 22.08.2019 10:24

Zirai ilaç bayilik belgesini kazananlar

Arkadaşlar bkü sınavını kazanan arkadaşlar var mi aramızda nasıl bir çalışma izlemişler yöntem tavsiye edebilir misiniz ?
Bu arada bakanlığı aradım sınav 10 15 gün içinde belli olacakmış ve muhtemelen aralık ayında yapılacak :e010:

Naak55 02.09.2019 17:02

Yaklaşık 1.5 ay öncesinde cimere yazi yazdım sinav ne zaman olucak bilgi almak istiyorum diye. Bugün cevap geldi. 2019 yılında sınavın yapılması planlandığını söylediler. 3 ay oncesinde bakanlıkça duyurulurmuş.

ugurtopcu 11.09.2019 09:13

Sayın admin bkü sınavına çalışacaklar için whatsapp grubu kurabilirmisiniz ? Ordan soru paylaşma vs. Gibi kendimizi güncel tutalım linki burada paylaşın burdan girelim gruba

Mr.Muhendis 11.09.2019 11:26

Alıntı:

ugurtopcu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31162)
Sayın admin bkü sınavına çalışacaklar için whatsapp grubu kurabilirmisiniz ? Ordan soru paylaşma vs. Gibi kendimizi güncel tutalım linki burada paylaşın burdan girelim gruba

Merhaba,

Sınav dönemi yaklaşırken Facebook sayfamız üzerinden bu işlemi yapıyoruz. Haricen bir uygulamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

haticenisa 13.09.2019 14:42

merhaba bn acıköğretim tarım okuyorum fitapolojı ve entomolojı derslerim var bnmde girme hakkım varmı

Mr.Muhendis 13.09.2019 15:05

Alıntı:

haticenisa´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31166)
merhaba bn acıköğretim tarım okuyorum fitapolojı ve entomolojı derslerim var bnmde girme hakkım varmı

Merhaba,

Evet.

ugurtopcu 21.09.2019 09:37

Ne zaman açacaklar bu sınavı arıyoruz bu sene planlıyoruz demeken başka bişey demiyorlar illallah ettik artık lanet olsun açacağınız sınava

ziraatçi_55 22.09.2019 23:33

Bu sınavı yapmayacaklar mı acaba, şüphelenmeye başladım..

Mr.Muhendis 23.09.2019 08:44

Alıntı:

ziraatçi_55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31175)
Bu sınavı yapmayacaklar mı acaba, şüphelenmeye başladım..

Ne yazık ki resmi bir açıklama henüz yok.

yokole1sey 23.09.2019 12:05

https://eksiup.com/p/pj164444wznc

Bana gelen resmi yazi bu sekildedir

Mr.Muhendis 23.09.2019 18:09

Alıntı:

yokole1sey´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31177)
https://www.cimer.gov.tr/Basvuru/Get...a62gc-HDzU1l8Q

---------- Mesaj eklendi (12:05) ---------- Önceki mesaj (12:04) ----------

Bana gelen resmi yazi bu sekildedir

Size özel sayfa olduğu için göremiyoruz. Ekran görüntüsü alarak yüklerseniz olur.

brkdrmz67 24.09.2019 09:57

sınav tarihi ekim diyor ama hala acıklanmadı mı yani gelecek sene için bir daha yapılır mı bilgisi olan var mı ?

Mr.Muhendis 24.09.2019 10:40

Alıntı:

brkdrmz67´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31181)
sınav tarihi ekim diyor ama hala acıklanmadı mı yani gelecek sene için bir daha yapılır mı bilgisi olan var mı ?

Bu yılın başlarında bir iki üyemiz tarafından verilen bilgiye dayanarak tahmini olarak yazılmıştır.

ziraatçi_55 24.09.2019 23:05

Arkadaşlar sınavın en az 3 ay önceden bildirilmesi hükmü kesin mi?Yoksa aniden sınav tarihi açıklanabilir mi?Ona göre çalışma temposunu ayarlayacağım.

Mr.Muhendis 25.09.2019 09:59

Alıntı:

ziraatçi_55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31187)
Arkadaşlar sınavın en az 3 ay önceden bildirilmesi hükmü kesin mi?Yoksa aniden sınav tarihi açıklanabilir mi?Ona göre çalışma temposunu ayarlayacağım.

Yanlış hatırlamıyorsam mevzuatlarında öyle bir ibare geçiyor.

ugurtopcu 25.09.2019 12:35

Alıntı:

Tempo falan ayarlama kardesim 2yıldır ayarlıyoruz da ne oluyo birak ziraatı git a101de başla işe bi iş olacağı yok

smb 01.10.2019 14:04

Alıntı:

Mevzuatta kesin ibare var. Ayrıca CİMER e yazan arkadaşlara verilen cevaplarda da 3 ay önceden ilana çıkacağı bildiriliyor.

Naak55 10.11.2019 21:04

Sınavın ne zaman yapılacağı hakkında bir bilgisi olan yok mu ?

samil11 11.11.2019 13:20

Alıntı:

Naak55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31302)

???

Galiba yok :confused:

Mr.Muhendis 11.11.2019 15:31

Alıntı:

Naak55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31302)

Artık bu yıl içerisinde yapılma ihtimali yok denecek kadar az. En iyi ihtimalle ilkbaharda yapılır.

tktktk 11.01.2020 20:54

Hiç bir yerde cevap bulamadım!

Pamukkale üniversitesi Organik Tarım İşletmeciliği bölümü mezunuyum. Bölümüm 4 yıllık lisans olup şuan mezun olmuş biriyim.
Görmüş olduğum dersler içinde ''Bitki koruma ve biyolojik mücadele, Gübreler ve gübreleme, Tarımda ilaç kimyası, Bitki fizyolojisi'' gibi dersler vardır.
Zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim bu dersleri verip mezun olduğum için? Hiç bir yerde net bi cevap bulamadım.

Mr.Muhendis 12.01.2020 19:00

Alıntı:

tktktk´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31456)
Pamukkale üniversitesi Organik Tarım İşletmeciliği bölümü mezunuyum. Bölümüm 4 yıllık lisans olup şuan mezun olmuş biriyim.
Görmüş olduğum dersler içinde ''Bitki koruma ve biyolojik mücadele, Gübreler ve gübreleme, Tarımda ilaç kimyası, Bitki fizyolojisi'' gibi dersler vardır.
Zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim bu dersleri verip mezun olduğum için? Hiç bir yerde net bi cevap bulamadım.

Diğer konuda cevap verdim.

Cbrceran 03.05.2020 03:57

Sadece bitki koruma mezunu mu yapabiliyor bu başvuruyu?

Bahçe bitkileri ve tarla bitkileri mezunu da bu sınava girebilir mi?

Mr.Muhendis 03.05.2020 17:18

Alıntı:

Cbrceran´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31700)
Bahçe bitkileri ve tarla bitkileri mezunu da bu sınava girebilir mi?

Önlisans ise bitki sağlığı konusunda ders almış olması şartıyla başvuru yapabilir. Lisans ise herhangi bir şarta gerek olmadan başvuru yapabilir.

Cbrceran 03.05.2020 21:23

Bir ilaç bayiliği açmak veya bayilikte çalışmak istiyorum yaşım 23 hangi bölümü önerirsiniz? Yaş olarak bu iş için çok mu geç kaldım sizce? Kendi fikirlerinizi de katarak cevaplarsanız sevinirim?

Mr.Muhendis 03.05.2020 22:38

Alıntı:

Cbrceran´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31704)
Bir ilaç bayiliği açmak veya bayilikte çalışmak istiyorum yaşım 23 hangi bölümü önerirsiniz? Yaş olarak bu iş için çok mu geç kaldım sizce? Kendi fikirlerinizi de katarak cevaplarsanız sevinirim?

23 yaş :) Neden geç olsun ki? Yaş kaç olursa olsun geç değildir.

Üniversite deneyimi de yaşamak isterseniz köklü fakültelerden birini tercih etmeniz yararınıza olur. Bölüm olarak tarla, bahçe, bitki koruma, zootekni... İlgi alanınıza göre tercih yapmanız iyi olur.

Sadece diploma olsun derseniz AÖF'ün önlisans Tarım programını okuyabilirsiniz. Müfredat değişikliği olmazsa bitki sağlığı dersleri alıyorlar. Evde çalışır, sadece sınavlara girersiniz. Düzenli çalışmayla 2 yılda rahatlıkla bitirilebilir.

Cbrceran 04.05.2020 01:53

Konya da çocukluktan bu yana çiftçilikle uğraşıyorum bölgem de genellikle şeker pancarı havuç hububat olarak arpa, buğday, mısır kuş yemi vs ürünler yetiştiriliyor. İlaç veya tohum iş alanlarında de çalışabilmem için takriben ne kadar tecrübe sahibi deneyim olması gerekiyor? Az tecrübeyle çalışabileceğim, önerebileceğiniz iş alanları var mı? Ve misal 4 yıllık tarla bitkilerinden mezun olmakla iki yıllık bitki koruma bölümünden mezun olmam bana tecrübe konusunda farklılık yaratır mı?(bayilik tohum ilaç sektöründe) çok soru sordum hakkınızı helal edin :))

Mr.Muhendis 06.05.2020 11:19

Alıntı:

Cbrceran´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31706)
Konya da çocukluktan bu yana çiftçilikle uğraşıyorum bölgem de genellikle şeker pancarı havuç hububat olarak arpa, buğday, mısır kuş yemi vs ürünler yetiştiriliyor. İlaç veya tohum iş alanlarında de çalışabilmem için takriben ne kadar tecrübe sahibi deneyim olması gerekiyor? Az tecrübeyle çalışabileceğim, önerebileceğiniz iş alanları var mı? Ve misal 4 yıllık tarla bitkilerinden mezun olmakla iki yıllık bitki koruma bölümünden mezun olmam bana tecrübe konusunda farklılık yaratır mı?(bayilik tohum ilaç sektöründe) çok soru sordum hakkınızı helal edin :))

Önlisans ile lisans okumak arasında tabi ki farklar var. İlk olarak dersleri göreceğiniz sınıflardan, anfilerden tutun da uygulama alanlarına kadar, dersi veren öğretim elemanlarından öğretim üyelerine kadar... Her şey farklı olacak. Eğitim kalitesi, üniversite ortamı vs çok farklı.

Bahçe ya da tarla bitkileri okumak daha avantajlı olabilir.

Recep esen 01.08.2020 13:37

Merhaba,önlisans organik tarım bölümü okumayı düşünüyorum.Bu bölümü bitirdiğimde zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim?Zirai ilaç bayiliği açabilir miyim?Bayilik açmanın şartları neler? çok soru sordum ama yardımcı olursanız sevinirim:)

Mr.Muhendis 02.08.2020 08:17

Alıntı:

Recep esen´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31815)
Merhaba,önlisans organik tarım bölümü okumayı düşünüyorum.Bu bölümü bitirdiğimde zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim?Zirai ilaç bayiliği açabilir miyim?Bayilik açmanın şartları neler? çok soru sordum ama yardımcı olursanız sevinirim:)

Merhaba,

Bitki sağlığı ile ilgili ders aldıysanız sınava girebilirsiniz.

Forum saati GMT +2 olarak ayarlandı. Şu Anki Saat: 02:36